Зимната ваканция за българския футбол ще приключи на 11 февруари 2021 г. Този път паузата е по-къса от два месеца, тъй като последните срещи за миналата година се изиграха няколко дни преди Коледа, отложени по-рано заради многобройни случаи на коронавирус в лагера на някой от отборите участници. По-краткото прекъсване по време на студения сезон може да доведе до неочаквани резултати и обрати, но това ще разберем тепърва.
Българското първенство е 45-то по сила в световен мащаб за 2020 г. Това е официална информация на Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS), като отстъплението от предишната година е осезаемо (34-та позиция). Спорът за титлата е отворен въпреки аванса на Лудогорец от 6 точки пред ЦСКА и Локомотив Пловдив. Според Palms bet “червените” могат реално да застрашат доминацията на хегемона от Разград, докато за “смърфовете” целта да се изкачат до върха по-скоро изглежда като химера. А залогът е не само титлата, както и включване в квалификациите на Шампионската лига.
Вицешампионът няма да има достъп дори до Лига Европа
От сезон 2021/22 УЕФА поставя началото на трети клубен турнир - Лигата на конференциите. И там ще играят всички български клубове освен шампиона. Носителят на титлата ще стартира в пресявките на ШЛ, като единствен има шанс да влезе в Лига Европа, ако отпадне по пътя към групите в турнира на шампионите. За останалите ни отбори, които спечелят квота, единствената опция е новият турнир. Наградният фонд в него е по-нисък, а и вероятността за срещи с противници от топ първенствата е по-малка. Но пък шансът да има български представител в груповата фаза е по-съществен. Така че несправедливото за нас разпределение на квотите от страна на УЕФА все пак дава някакъв шанс, макар и в най-нискоразредната надпревара. Но при положение, че шампионатът ни се срива в ранглистата, това има логика.
Кои отбори ще се борят за място в Европа?
В общи линии е ясно, че загубилият двубоя за титлата между Лудогорец и ЦСКА-София със сигурност ще играе в Лигата на конференциите. Силната есен на Локо Пловдив също създава очаквания “черно-белите” отново да вземат квота за турнир на УЕФА. Но апетита си да постигне тази цел не крие и Берое, който стартира добре, но впоследствие излезе от ритъм. Приятните изненади от първите 16 кръга - Арда Кърджали ЦСКА 1948, едва ли имат силите и ресурса да останат в тази битка до края. Левски изпрати тежка 2020 г., като “сините” фенове се надяват новата година да е по-успешна, но едва ли прогресът в играта и резултатите ще бъде толкова съществен, за да се изкачи отборът до челната тройка, след като подновява кампанията на 9-та позиция.
А като стана дума за призовата тройка, позицията на бронзовия медалист не дава право на участие в Европа. Освен ако вицешампионът не спечели Купата на България (или пък загуби финала от шампиона), класиралият се на трето място заслужава само домакинство в баража срещу седмия в класирането. Тази странност на регламента предизвиква недоволството на доста от по-силните отбори в първенството, но въпреки това се запази като част от формата. А полза от него могат да извлекат всъщност точно клубове като Левски София и Ботев Пловдив, ако не влязат в шестицата, но завършат като най-добър тим във втората група отбори в Efbet лига.